میرزا قاسمی یکی ا غذاهای اصیل ایرانی است که محبوبیت زیادی دارد. یکی از دلایل آن طعم بی‌نظیر این غذاست. اما میرزا قاسمی غذایی است که با بادمجان کبابی تهیه می‌شود به همین دلیل از یک غذای سالم است و حتی به علت مواد تشکیل دهنده آن انتخاب مناسبی برای گیاه خوران عزیز نیز هست. طرز تهیه میرزا قاسمی سنتی مواد بسیار ارزانی استفاده شده است و از این رو میرزا قاسمی یک غذای مقرون به صرفه نیز است. در متن زیر مواد اولیه میرزا قاسمی، طرز تهیه میرزا قاسمی سنتی و  طرز تهیه میرزا قاسمی با برنج و تمام فوت و فن‌های آن را به شما آموزش می‌دهیم.

طرز تهیه میرزا قاسمی رستورانی

طرز تهیه غوره مسما گیلانی به 3 شکل مختلف + تصویر

مواد اولیه تهیه میرزا قاسمی سنتی (ترکیبات میرزا قاسمی)

بادمجان: پنج عدد متوسط
تخم مرغ :دو عدد
گوجه ‌فرنگی دو عدد
سیر چهار حبه
گردو : خرد شده
نمک به مقدار لازم
فلفل به مقدار لازم

زردچوبه به مقدار لازم
روغن به مقدار لازم

مواد برای طرز تهیه میرزا قاسمی دونفره است و در صورتی که بخواهید طرز تهیه میرزا قاسمی برای 8 نفر را بدانید مواد بالا را سه برابر کنید. طرز تهیه کباب دیگی را ببینید.

طرز تهیه میرزا قاسمی دونفره

طرز تهیه میرزا قاسمی

دستور پخت میرزا قاسمی چگونه است ؟شاید سخت‌ترین بخش درست کردن میرزا قاسمی برای افراد کبابی کردن بادمجان‌ها باشد. اما اگر یک یا دو بار این کار را انجام دهید می‌بینید که کار آسانی است. برای کباب کردن بادمجان‌ها ابتدا آن‌ها را خوب بشویید و بگذارید کاملاً خشک شوند.
در طرز تهیه میرزا قاسمی با بادمجان کبابی اگر فر دارید می‌توانید بادمجان‌ها را در فر بگذارید دقت کنید که پوست بادمجان‌ها ذغالی شود و گوشت آن نیز نرم شود بعد از روی اجاق بردارید. طرز تهیه شامی ساده  را بخوانید.

معرفی 0 تا 100 بهترین رستوران گیلکی تهران

می‌توانید یک چنگال داخل بادمجان‌ها کنید تا مطمئن شوید که کاملاً پخته اند.
بادمجان‌ها که خوب پخت بگذارید خنک شود یا این که پوست آن را بگیرید. اگر فر ندارید از اجاق گاز نیز می‌توانید استفاده کنید یک توری روی اجاق خود بگذارید و بادمجان‌ها را روی آن کباب کنید و سپس پوست آن را بگیرید.

در طرز تهیه میرزا قاسمی ساده با بادمجان کبابی وقتی پوست بادمجان‌ها را گرفتید، گوشت بادمجان‌ها را بر روی یک تخته تمیز بگذارید و با چاقو ساطوری کنید. یا با گوشت کوب برقی و یا گوشت کوب دستی بادمجان‌ها را له کنید. اگر اهل استفاده از خردکن برقی هستید می‌توانید بادمجان‌ها را داخل خردکن بریزید و کاملاً مخلوط کنید.

قابلمه‌ای را با آب پر کنید و بگذارید که جوش بیاید. بعد گوجه فرنگی‌ها را بشورید و داخل قابلمه‌ای که با آب جوش پر شده بیندازید و بگذارید چند دقیقه بپزد. سپس گوجه‌ها را داخل یک کاسه آب خیلی سرد بریزید. گوجه‌ها را در آبکش بریزید و به راحتی پوست آن را جدا کنید و خوب رنده کنید و یا ریز خرد کنید.
می‌توانید در این مرحله گوجه‌ها را در خردکن بریزید و با بادمجان‌ها مخلوط کنید.

طرز تهیه میرزا قاسمی سنتی

قابلمه‌ یا تابه ای گود که قصد پخت میرزا قاسمی را در آن دارید روی گاز بگذارید و مقداری روغن در آن بریزید. سیرها را پوست بگیرید و رنده کنید یا ریز خرد کنید و در روغن تفت دهید. زردچوبه و فلفل سیاه را به سیر اضافه کنید.

در این مرحله می‌توانید مخلوط بادمجان‌ها و گوجه‌ها را به روغن اضافه کنید و یا ابتدا بادمجان‌ها را به روغن اضافه کنید و خوب تفت دهید و در مرحله بعد گوجه رنده شده را به آن اضافه کنید. حرارت را کم کنید تا آب میرزا قاسمی کشیده شود.
اندازه ای که نیاز دارید نمک به میرزا قاسمی اضافه کنید و خوب هم بزنید. اگر دوست داشته باشید.

در طرز تهیه میرزا قاسمی رستورانی، شما می‌توانید به آن یک قاشق رب گوجه فرنگی نیز اضافه کنید. میرزا قاسمی شما خوش رنگ و لعاب تر شود. در ضمن در طرز تهیه میرزا قاسمی رستورانی می‌توانید از عصاره گوشت یا مرغ برای خوش طعم شدن میرزا قاسمی نیز استفاده کنید.

در مرحله آخر تخم مرغ ها را روی روغنی که میرزا قاسمی انداخته بشکنید و در تابه را بگذارید تا روی تخم مرغ ها بسته شود. اگر میرزا قاسمی روغن ندارد می‌توانید در تابه ای دیگر تخم مرغ‌ها را بشکنید و برای تزیین با مقداری جعفری روی میرزا قاسمی بگذارید.
بعضی از افراد دوست دارند که تخم مرغ‌ها را داخل میرزا قاسمی بشکنند و خوب هم بزنند.

در دستور میرزا قاسمی امده است که می‌توانید در میرزا قاسمی خود گردوی خرد شده نیز بریزید که طعم فوق العاده‌ای به آن می‌دهد.
میرزا قاسمی غذایی است که نان می‌خورند اما در شمال ایران با برنج میل می‌کنند شما بنا به ذائقه خود می‌توانید انتخاب کنید.
سعی کنید از بادمجان‌های کشیده برای میرزا قاسمی استفاده کنید.
اگر سیر دوست ندارید می‌توانید از پیاز داغ استفاده کنید درست است که بو و عطر سیر را ندارد اما میرزاقاسمی را خوش طعم می‌کند.

در طرز تهیه میرزا قاسمی اصیل رشتی ماهی شور را با بخار برنج می‌پزند و وقتی ماهی و کته آماده شد با میرزا قاسمی آن را میل کنید.
در طرز تهیه میرزا قاسمی سنتی از بادمجان استفاده می‌شود اما اگر بادمجان دوست ندارید می‌توانید از کدو استفاده کنید. طرز تهیه واویشکا دو نفره را یاد بگیرید.

نکته مهم دیگری که باید در نظر داشته باشید این است که بهتر است که میرزاقاسمی را چون غذای سردی است با گردو بخورید و یا مقداری دارچین برای تزیین آن استفاده کنید. ترکیب میرزاقاسمی و ماهی نیز بسیار خوش طعم است اما سعی کنید که به طبع خود نیز توجه کنید.

معرفی ادرس و اطلاعات بهترین سفره خانه های تهران

طرز تهیه میرزا قاسمی بسیار آسان است و شما می‌توانید برای راحتی کار بادمجان‌ها را به مقدار زیاد تهیه کنید و کبابی کنید و در فریزر بگذارید و هر زمان که دلتان خواست در زمان کوتاهی میرزاقاسمی خوش طعم و مزه خود را تهیه کنید.