یکی از خوش طعم‌ترین غذاهای ایرانی خورش غوره مسما است. خورش غوره مسما به هر سبکی که درست شود خوش مزه و خوش طعم است. این خورش را در تابستان که فصل غوره هست می‌توانید درست کنید و از طعم بی نظیر آن لذت ببرید؛ اما در فصول دیگر نیز می‌توانید از غوره فریزری استفاده کنید. در این متن طرز تهیه غوره مسما گیلانی را به شما آموزش می‌دهیم تا از طعم خوش این خورشت لذت ببرید.

طرز تهیه خورش آلو مسما گیلانی مرغ، طرز تهیه غوره مسما گیلان، طرز تهیه غوره مسما شمالی، طرز تهیه خورش غوره مسما گیلانی، طرز تهیه خورش غوره مسما شمالی، طرز تهیه خورش آلو مسما گیلانی مرغ همه این عناوین را به شما در این متن آموزش می‌دهیم تا نکته‌ای از خورشت خوش مزه باقی نماند پس تا انتها این متن را دنبال کنید. در مقاله ای دیگر با پیش غذای سنتی ایرانی آشنا شوید.

آموزش قدم به قدم طرز تهیه قورمه سبزی رستورانی به بهترین روش + قورمه سبزی مجلسی

طرز تهیه غوره مسما گیلانی با مرغ

طرز تهیه غوره مسما گیلانی

مواد لازم برای تهیه طرز تهیه غوره مسما گیلانی با مرغ

مرغ چند تکه ران و سینه به دلخواه حداقل 500 گرم
بادمجان 5 عدد بزرگ
گوجه 3 عدد
غوره یک لیوان
پیاز 1 عدد بزرگ
سیر 2 حبه
رب گوجه فرنگی 1 قاشق غذاخوری
نمک و فلفل و زردچوبه به میزان لازم
روغن مایع
زعفران دم کرده

طرز تهیه خورش غوره مسما گیلانی با مرغ

ابتدا مرغ‌ها را تمیز پاک کرده و شسته و بگذارید آب آن برود. مرغ باید کاملاً خشک باشد کی نمک و فلفل به آن بزنید. در قابلمه‌ای روغن بریزید و بگذارید داغ شود سپس قطعات مرغ را در آن سرخ کنید و بگذارید طلایی شود. سپس به مرغ‌های سرخ شده کمی رب و زعفران اضافه کنید و بگذارید با دو لیوان آب بپزند.

پیازها را شسته و ریز خرد کنید و در ظرفی جداگانه تفت دهید تا طلایی شود. زردچوبه و فلفل را به آن اضافه کنید و سپس به آن غوره‌ها را اضافه کنید تا وقتی رنگ غوره‌های تغییر کند.
غوره و پیاز تفت داده شده را به قابلمه مرغ اضافه کنید و بگذارید در شعله کم بپزد.

برای انتخاب بادمجان سعی کنید بادمجان‌های متوسط که تلخ و یا تخمی نباشند انتخاب کنید. آن ها را پوست بگیرید و بگذارید با کمی نمک در آفتاب تا خشک شوند. بعد از وسط نصف کنید و در روغن سرخ کنید.

گوجه ها را هم برش دهید و در انتها کمی سرخ کنید.

در طرز تهیه غوره مسما گیلانی وقتی مرغ شما پخته شد بادمجان و گوجه را به آن اضافه کنید و یک ربع بگذارید تا همه مواد با هم بجوشید. از ابتدا بادمجان را به مرغ اضافه نکنید زیرا هم شکل آن بد می‌شود و هم با مواد مخلوط شده و زیبایی غذا از بین می‌رود. این طرز تهیه خورش غوره مسما گیلان بود.

طرز تهیه خورش غوره مسما شمالی با گوشت

طرز تهیه غوره مسما گیلان

اما خورش غوره مسما را با گوشت نیز درست می‌کنند. به مواد اولیه در روش قبل به جای مرغ 400 گرم گوشت خورشتی اضافه کنید و بادمجان را از آن حذف می‌کنید. البته اگر دوست داشته باشید می‌توانید بادمجان سرخ شده هم به مواد در آخر اضافه کنید.

مواد لازم برای تهیه خورش غوره مسما شمالی با گوشت

گوشت خورشتی 400 گرم
نعنا 100 گرم
جعفری 500 گرم
غوره یک لیوان
پیاز 1 عدد بزرگ
سیر 2 حبه
رب گوجه فرنگی 1 قاشق غذاخوری
نمک و فلفل و زردچوبه به میزان لازم
روغن مایع
زعفران دم کرده

ابتدا پیاز را پوست بگیرید و به صورت نگینی خرد کنید. یک قابلمه مناسب بر روی گاز بگذارید و مقداری روغن روی آن بریزید و پیازها را در آن تفت دهید تا طلایی شود. پس از آن مقدار زردچوبه به پیاز اضافه کنید و بگذارید یک دست شوند.

گوشت خورشتی خود را در این مرحله به پیاز اضافه کنید و چند دقیقه تفت دهید تا سرخ شود. بعد از این که گوشت تغییر رنگ داد رب گوجه را به آن اضافه کنید و تفت دهید تا خوش رنگ شود. در این مرحله چند لیوان آب جوش به خورشت اضافه کنید و بگذارید خوب بپزد. هنگامی که گوشت پخت به آن نعنا و جعفری تفت داده شده را به خورش اضافه کنید. غوره را با مقداری نمک و فلفل به خورشت اضافه کنید و حرارت را کم کنید تا خورش حسابی جا بیافتد.

معرفی 0 تا 100 بهترین رستوران گیلکی تهران

طرز تهیه خورش آلو مسما گیلانی با مرغ

مواد لازم برای تهیه خورش آلو مسما گیلانی با مرغ

مرغ 5 تکه
بادمجان متوسط 5 عدد
گوجه فرنگی متوسط 4 عدد
آلو ترش 200 گرم
غوره یک لیوان
پیاز متوسط ۲ عدد
رب ۲ قاشق غذاخوری
نمک، فلفل و زردچوبه
روغن مایع به مقدار لازم
هویج کوچک: ۲ عدد
سیر: ۳ حبه
زعفران دم کرده

طرز تهیه خورش آلو مسما گیلانی با مرغ

طرز تهیه خورش آلو مسما گیلانی مرغ
ابتدا مرغ را با هویج و پیاز و سیر بگذارید با کمی نمک و فلفل بپزد اما توجه کنید مرغ در این مرحله نگذارید مرغ زیاد بپزد و هنگامی که نیم پز شد آن را خاموش کنید. سپس مرغ را در روغن داغ سرخ کنید، حواستان باشد آب مرغی که در مرحله قبل داشتید را نگه دارید.

وقتی مرغ سرخ شد آن را کنار بگذارید. پیازها را نگینی خرد کرده و در تابه ای تفت دهید و گوجه ها را رنده کنید و به پیاز طلایی شده اضافه کنید و خوب مخلوط کنید نمک و زردچوبه و فلفل را در این مرحله به مواد اضافه کنید. حالا مرغ های سرخ شده را به همراه سه حبه سیر به آن اضافه کنید و آب مرغ را که در مرحله قبل نگه داشته بودید را به آن اضافه کنید. طرز تهیه قورمه سبزی جنوبی را بخوانید.

نکته: بهتر است آب مرغ را از صافی رد کنید.
به خورشت خود در این مرحله غوره را اضافه کنید بهتر است غوره را در کمی روغن تفت دهید و بعد آن را به مواد اضافه کنید.
آلوهای ترش خود را کمی در آب بخیسانید و به مواد اضافه کنید. دقت کنید اگر آب مرغ کم بود یک مقدار آب جوشیده به خورشت خود اضافه کنید. حالا زیر خورشت را کم کنید تا حسابی جا بیافتد.
بادمجان‌ها را پوست بکنید و با نمک سرخ کنید و بگذارید روغن آن برود.

8 مورد از رستوران های خاص تهران با امکانات و فضای لاکچری

نکته: برای گرفتن تلخی بادمجان‌ها بهتر است آن‌ها را پوست کنده و نیم ساعت در آب و نمک بگذارید بماند.
به جای بادمجان از کدو هم می‌توانید استفاده کنید.
طرز تهیه خورش آلو مسما گیلانی با مرغ یا با گوشت زیاد فرقی نمی‌کند اما در متن بالا ما تلاش کردیم تمام نکات مهم برای طرز تهیه غوره مسما گیلانی را به شما آموزش دهیم تا از طعم بی نظیر این خورشت لذت ببرید. با انواع پیش غذای ایرانی آشنا شوید.