حتماً شما هم شنیده‌اید که افراد طبع‌های مختلفی دارند، بعضی از افراد طبع سرد دارند و بعضی طبع گرم و با توجه به طبع خود ويژگی‌های فیزیکی متفاوتی نیز دارند. همچنین غذاهای سرد برای افراد با طبع‌ سرد مناسب نیست و اگر بخورند دچار واکنشهایی در بدن خود می شوند. بنابراین خیلی مهم است که هر فردی طبع خود را بشناسد و مناسب با طبع خود غذای مناسب را میل کند. در متن زیر غذاهای طبع سرد را به شما معرفی می کنیم. غذاهای طبع سرد چیا هستن و مواد غذایی با طبع سرد کدامند؟  در ادامه لیست غذاهای سرد را ارائه میکنیم.

اما ابتدا از کجا بفهمیم که طبع سرد داریم یا گرم؟

افرادی که طبع سرد دارند سطح انرژی پایین تری دارند و زود خسته می شوند. دست و پاهای آن‌ها معمولاً سرد است و در خواب چندین بار بیدار می‌شوند و خواب منظمی ندارند. افرادی که طبع گرم دارند، اگر غذاهای گرم بخورند دچار حالت گرگرفتگی و التهاب می‌شوند و جوش‌های زیادی می‌زنند.

4 دستور پخت و طرز تهیه کتلت سیب زمینی

اگر افرادی طبع سرد داشته باشید و غذای سرد بخورند دچار مشکلات معده و گوارشی می‌شوند. یکی از عوارضی که برای افراد سرد مزاج بعد از خوردن غذاهای با طبع سرد رخ می‌دهد خواب آلودگی، تکرر ادرار و افزایش آب دهان است. سردی مادر همه بیماری هاست بهتر است که افرادی که طبع سرد دارند آن را با تغذیه و روش های سنتی درمان کنند.

در غذاهای طبع سرد باید خیلی دقت کرد، افرادی که طبع سرد دارند باید در کنار غذای سرد مصلح آن را نیز در کنارش استفاده کنند. مثلاً برای ماست از آویشن استفاده کنند. افراد با طبع سرد باید ترشیجات را به طور کلی از برنامه غذایی خود حذف کنند. بهترین فست فود سعادت آباد را بشناسید.

 

عوارض بدنی طبع سرد

از عوارض مصرف زیاد غذاهای با طبع سرد خستگی، درد و ورم مفاصل، روماتیسم، اسهال، تکرر ادرار، اضطراب، ضعف شدید بدن، ترشح بزاق، نفخ شکم است.

لیست غذاهای طبع سرد

غذاهای طبع سرد کدامند ؟ انواع غذاهای طبع سرد به دو قسمت تقسیم می شوند که بخش اول اسم غذاهایی طبع سرد و تر است و بخش دوم غذاهایی با طبع سرد و خشک هستند. در ادامه اسامی غذاهای طبع سرد را میبینیم.

غذاهای طبع سرد

⦁ لبنیات

ماست، دوغ، سرشیر، پنیر، خامه، کشک از دسته لبنیاتی هستند که طبع سرد دارند، برای تعدیل ماست از نعنا و آویشن، برای دوغ نیز از سبزی‌های خشک معطر، برای پنیر از سیاه دانه استفاده می‌کنند. مصرف این مواد کنار هم باعث می‌شود که دیگر دچار مشکلات گوارشی و هاضمه نشوید.

⦁ گوشت‌های سرد
مانند گوشت مرغ، گوشت ماهی، مغز، چشم، دل، سنگدان، گوشت گاو گوشت‌های سرد هستند که افرادی که طبع سرد دارند باید آن ها را بشناسند و در مصرف آن ها اعتدال به خرج دهند.

⦁ میوه ها، دانه ها و سبزیجات طبع سرد
شفتالو، آلو، انار ترش، سیب ترش، توت فرنگی، سنجد، زالزالک، خیار، لیموترش، سیب ترش، آناناس، آلوچه، موز، هندوانه،کیوی، شلیل، لیموعمانی، گریپ فرود، ماش، عدس، باقلا، بالنگ، ازگیل،‌زرشک، غوره، خرمالو، جو، گوجه فرنگی، اسفناج، کاسنی، لوبیا سبز، نخود سبز، بادمجان، قارچ جز مواد غذایی طبع سرد هستند.

⦁ ترشیجات
مصرف ترشیجات در افراد با طبع سرد باید کامل قطع شود به خصوص در فصول سرد سال که باعث عوارض جدی می‌گردد. طرز تهییه میرزا قاسمی را بخوانید.

لیست 7 رستوران برای مهمانی خانوادگی به‌همراه آدرس

چه غذاهایی طبع سرد دارند ؟

خوراکی های طبع سرد کدامند؟ افرادی که طبیعت سرد دارند باید خیلی مراقب تغذیه خود باشند و از خوردن بیش از اندازه غذاهای طبع سرد خودداری کنند. به خصوص در فصل سرما افرادی که مزاج سرد دارند اگر از غذاهایی با طبع سرد استفاده کنند مشکلات زیادی پیدا می‌کنند.

چه غذاهایی طبع سرد دارند

کوکو سیب زمینی، سالاد الویه، لوبیا پلو، سبزی پلو با ماهی، خوراک مرغ، زرشک پلو با مرغ، آش سماق و آش غوره، آش رشته، آش جو، ماکارونی، خورشت بامیه از آن دست غذا های طبع سرد دارند.

مصلح سردی ها کدام است؟

مصلح در حقیقت باعث تعدیل مزاج می‌شود و نیاز است افرادی که طبع سرد دارند در مصرف غذاهای سرد دقت کنند و در کنار آن ها مصلح آن را نیز مصرف کنند. به عنوان مثال در کنار غذاهای با طبع سرد از چاشنی‌های با طبع گرم استفاده شد. به عنوان مثال غذایی مانند عدسی را با گلپر و دارچین و روغن کنجد میل شود. گوشت ها را با فلفل، نعنا، پیاز، زعفران و سماق استفاده کنید. برای تعدیل سیب زمینی از ادویه‌های زنجبیل، دارچین، فلفل سیاه، نعنا و آویشن استفاده کنید.

ماهی را با آویشن، ادویه‌های گرم، عسل و روغن زیتون معتدل کنید. گوجه فرنگی با فلفل سیاه، نمک و روغن زیتون مصلح کنید. اسفناج با دارچین، فلفل سیاه و فلفل دلمه‌ای میل کنید. کاهو یکی دیگر از سبزیجات سرد است که با سکنجبین و دارچین و هل معتدل می‌شود. خیار که یکی از سردترین سبزیجات است با نعناع مویز و نمک بهتر است خورده شود. با رعایت نکاتی که گفته شد ما کمک می‌کنیم که اعتدال مزاج پیدا کنیم و از عوارضی که غذاهای سرد برای بدنمان دارند دور بمانیم.

معرفی کامل رستوران خوب برای مراسم عقد + تصویر

در انتها بهتر است اگر دارای مزاج سرد هستید قبل از پخت هر غذایی به غذاهای طبع سرد و خنک توجه کنید و همراه پخت آن از موادی که باعث تعدیل مزاج غذاهای سرد می‌شود استفاده کنید تا از عوارض این دست غذاها در امان باشید. شاید نیاز باشد با یک متخصص طب سنتی برای تشخیص مزاج خود مشورت بگیرید و از توصیه‌های غذایی او استفاده کنید تا در آینده از عوارض این نوع غذاها به خصوص دردهای مفصلی و روماتیسم در امان باشید.