یکی از آسان‌ترین و سریع‌ترین غذاهایی که بسیار هم خوش طعم و لذیذ است کتلت سیب زمینی است. کتلت سیب زمینی مواد زیادی نیاز ندارد و به سرعت و راحت آماده می‌شود و با خیار شور و گوجه یک غذای لذیذ می‌شود.
اما همین غذای ساده وقتی پای طرز تهیه کتلت سیب زمینی به میان می‌آید صدها ترفند و فوت و فن پیدا می‌کند. می‌دانیم که طرز تهیه کتلت سیب زمینی در هر خانه ای و برای هر خانم کدبانویی به شکلی منحصر به فرد است اما ما در این متن شما را با چند طرز تهیه آشنا می‌کنیم و تلاش کردیم تمام نکات مربوط به طرز تهیه کتلت سیب زمینی را بیان کنیم و آموزش کتلت سیب زمینی را با روش‌های مختلف و همچنین طرز تهیه کتلت رستورانی را به شما نشان می‌دهیم.

آموزش قدم به قدم طرز تهیه قورمه سبزی رستورانی به بهترین روش + قورمه سبزی مجلسی

طرز تهیه کتلت سیب زمینی خام

طرز تهیه کتلت سیب زمینی خام
مواد لازم کتلت سیب زمینی خام

سیب زمینی 3 عدد
تخم مرغ 1عدد
گشنیز، نعنا، ترخون خشک شده بنا به ذائقه خود به میزان دلخواه
نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم
روغن

طرز پخت کتلت سیب زمینی

سیب زمینی‌ها را خوب بشویید و پوست بگیرید، سپس با رنده متوسط رنده کنید. سیب زمینی‌های رنده شده را در داخل کاسه‌ای بریزد و تخم مرغ‌ها را به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. سپس آرد و سیر رنده شده، سبزی معطر و نمک و فلفل را به آن اضافه کنید. مواد را مخلوط کنید تا یک دست شوند.
تابه‌ای را روی گاز بگذارید و مقداری روغن در آن بریزید تا گرم شود. وقتی روغن داغ شد با قاشق یا با دست کتلت سیب زمینی خود را در آن بیندازید. هر دو طرف کتلت‌ها را سرخ کنید. طرز تهیه خورش زرشک آلو را فرا بگیرید.

معرفی کامل انواع پیش غذای ایرانی خوشمزه و ساده

دستور پخت کتلت سیب زمینی پخته

کتلت با سیب زمینی پخته
مواد لازم دستور پخت کتلت سیب زمینی پخته یا طرز تهیه کتلت سیب زمینی با پیاز

سیب زمینی 3 عدد
تخم مرغ 1عدد
گشنیز، نعنا، ترخون یا شوید خشک شده بنا به ذائقه خود به میزان دلخواه
پیاز 1 عدد
نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم
روغن

کتلت سیب زمینی پخته

در طرز تهیه کتلت با سیب زمینی آب پز شده ابتدا سیب زمینی‌ها را خوب بشورید و در قابلمه ای با چند لیوان آب بگذارید تا بپزد. پس از این که سیب زمینی‌ها پخته شد بگذارید خنک شود و پوست آن را بگیرید. سیب‌زمینی‌ها را رنده کنید یا در خردکن بریزد و با سایر مواد مخلوط کنید. یک پیاز را پوست بگیرید، رنده کنید و آب آن را بگیرید و به سیب زمینی اضافه کنید. با انواع غذای سریع و مجلسی آشنا شوید.

دستور پخت کتلت سیب زمینی پخته
تخم مرغ‌ها را جدا بشکنید و خوب هم بزنید و با مقداری نمک و فلفل و زردچوبه به سیب زمینی‌ها اضافه کنید. در این مرحله می‌توانید سبزی‌های خشک شده را به دلخواه و مناسب ذائقه خود به مواد اضافه کنید. مواد کتلت آماده است، یک تابه نچسب بردارید و روغن را در آن ریخته و بگذارید تا داغ شود.

سپس با دست یا قالب کتلت‌ها را شکل دهید و در روغن بیندازید. دو طرف کتلت‌ها را سرخ کنید و با هر چاشنی که دوست دارید نوش جان کنید. کتلت با سیب زمینی پخته بسیار خوش طعم تر است اما به نسبت زمان بیشتری نیز برای پخت لازم دارد.

آموزش کتلت سیب زمینی با پودر سوخاری

شما می‌توانید ابتکاری به خرج دهید و کتلت سیب زمینی را به صورت سوخاری بپزید، در طرز تهیه کتلت با سیب زمینی آب پز شده مواد که آماده شد آن را گرد کنید و در پودر سوخاری بغلطانید و مانند فلافل در روغن داغ سرخ کنید. می‌توانید کمی پنیر پیتزا هم بین کتلت بگذارید که باعث طعم بهتر کتلت می‌شود. دقت کنید که در این روش باید کتلت ها در روغن غرق شوند. طرز تهیه شامی سیب زمینی را بخوانید.

طرز تهیه کتلت سیب زمینی با گوشت

طرز تهیه کتلت سیب زمینی با گوشت
مواد لازم تهیه کتلت سیب زمینی با گوشت
سیب زمینی 3 عدد
گوشت چرخ کرده 200 گرم
تخم مرغ 1عدد
گشنیز، نعنا، ترخون یا شوید خشک شده بنا به ذائقه خود به میزان دلخواه
پیاز 1 عدد
نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم
روغن

در ادامه طرز تهیه کتلت گوشت چرخ کرده را بخوانید.

ابتدا سیب زمینی‌های خام را شسته و رنده کنید و با گوشت چرخ کرده که به دمای محیط رسیده مخلوط کنید. سپس تخم مرغ را در آن بشکنید و خوب ورز دهید. نمک و فلفل و سبزی‌های خشک را به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. مواد کتلت سیب زمینی با گوشت آماده است آن را بگذارید یک ساعت استراحت کند.

سپس به دلخواه شکل دهید و در ماهیتابه‌ای که روغن ریخته‌اید بریزید. دقت کنید ماهیتابه و روغن باید داغ باشد تا مواد به آن نچسبد.

طرز تهیه کتلت سیب زمینی در فر

برای کتلت سیب زمینی فقط کافی است موادی که در طرز تهیه کتلت سیب زمینی پخته آماده شد را در یک قالب مناسب فر بریزد. قبل از آن قالب را با روغن جامد کمی چرب کنید. سپس مایه کتلت سیب زمینی را در آن بریزید و مواد را صاف کنید.
در پایان یک فویل آلمونیومی بسیار نازک روی قالب بکشید و آن را سوراخ کنید و بگذارید نیم ساعت در فر با درجه 170 سانتیگراد قرار دهید.

پس از این که کوکو سیب زمینی کامل پخت کمی گریل فر را روشن کنید تا طلایی شود و بعد از فر دربیاورید و بگذارید خنک شود و به شکل دلخواه برش دهید.
در این روش می‌توانید پنیر پیتزا هم به مواد داخل کوکو اضافه کنید که باعث خوش طعم شدن آن می‌شود. بهتر است در دو مرحله مایه کوکو را در قالب فر بریزید و در بین آن پنیر پیتزا بگذارید. با طرز تهیه غوره مسما گیلانی آشنا شوید.

آموزش تصویری طرز تهیه قورمه سبزی جنوبی + 4 نکته طلایی

نکات مهم در طرز پخت کتلت سیب زمینی (طرز تهیه کتلت ساده سیب زمینی)

⦁ اضافه کردن پیاز به کتلت سیب زمینی اختیاری است، اما اگر تصمیم گرفتید اضافه کنید حتماً آب پیاز را بگیرید
⦁ بهتر است مواد کتلت را یک ساعت در یخچال بگذارید تا استراحت کند.
⦁ اگر کتلت شما ترک خورده بود علت آن کم بودن تخم مرغ است.
⦁ برای خوش رنگ شدن کتلت سیب زمینی شما می‌توانید به آن زعفران اضافه کنید.
⦁ در طرز تهیه کتلت سیب زمینی با گوشت چرخ کرده می‌توانید به جای گوشت از مرغ پخته و ریش ریش شده استفاده کنید که طعم خوبی هم می‌گیرد.

 

برخی سوالات رایج: