کتلت، به عنوان یکی از بی‌نظیرترین غذا‌های ایرانی طرفداران زیادی در میان همه مردم با سلیقه‌های غذایی مختلف دارد. دستور پخت کتلت برای هر آشپز به گونه‌ای که متناسب یا ذائقه‌اش است درست می‌شود. بنابراین طرز تهیه کتلت، روش‌های مختلفی دارد.
اگر چه برخی از افراد کتلت مرغ را بیشتر دوست دارند اما رایج‌ترین نوع کتلت، با گوشت است. بنابراین در این مقاله سعی می‌کنیم هم طرز تهیه کتلت با گوشت چرخ کرده را بررسی کنیم .

در ادامه با ما همراه باشید تا طرز تهیه کتلت را به ۴ روش مختلف برای شما شرح دهیم. طرز تهیه کتلت گوشت متفاوت را مرور میکنیم.

روش اول: آموزش کتلت در منزل

مواد لازم:
⦁ سیب زمینی
⦁ نمک، فلفل، زرد چوبه
⦁ نعنا خشک
⦁ عصاره گوشت
⦁ گوشت چرخ شده
⦁ آرد سوخاری
⦁ تخم مرغ
⦁ روغن
⦁ آرد

در این روش طرز تهیه شامی ساده، سیب زمینی‌هایی که از قبل پخته‌اید (یا اگر دوست داشتید به صورت خام) را رنده کرده و بقیه مواد خود مانند گوشت چرخ کرده، ادویه‌های مورد نیاز (نمک، فلفل، زردچوبه و …)، تخم مرغ، عصاره گوشت، آرد و نعنا را به سیب زمینی‌ها اضافه کنید.

مواد را به خوبی با دست ورز دهید تا یکدست شود. سپس دایره‌هایی یک شکل و هم اندازه درست کنید و به دو طرف آن آرد سوخاری بزنید. کمی آرد به کف دست خود بزنید تا کتلت به کف دست شما نچسبد. سپس آن را کمی با انگشتان خود کف دستتان پهن کرده و به درون ماهیتابه‌ای که روغن آن داغ شده است بگذارید.

وقتی کتلت سرخ شده، آن را برگردانید تا هر دو طرف سرخ شود. سپس در کنار آن می‌توانید سیب زمینی سرخ کنید و با گوجه نیز تزئین کنید و نوش جان فرمایید.

لیست بهترین رستوران غرب تهران (به‌ همراه آدرس و تصویر منو)

نکته:
⦁ اگر از عصاره گوشت در کتلت استفاده می‌کنید، در ادویه‌هایی که کتلت اضافه می‌کنید، از نمک کمتری استفاده کنید چرا که این عصاره‌ها در ترکیباتشان نمک وجود دارد.
⦁ اگر مایه کتلت شما شل شده بود، می‌توانید ۱ قاشق آرد به آن اضافه کنید.

درست کردن کتلت گوشت

روش دوم: دستور پخت کتلت با جعفری و سویا

مواد لازم:
⦁ جعفری
⦁ سویا
⦁ سیب زمینی
⦁ پیاز، پیاچه
⦁ تخم مرغ
⦁ ادویه مانند نمک، فلفل، زردچوبه
⦁ نعنا
⦁ پودر سیر
⦁ پودر زنجبیل
⦁ روغن
⦁ آرد

در این روش نیز سیب زمینی‌ها را به صورت خام رنده کنید یا اینکه اول آن را بپزید و سپس رنده کنید. پیاز را در یک کاسه رنده کرده و آب را خوب بگیرید و به سیب زمینی خود اضافه کنید.
حال پیازچه، جعفری، ادویه‌های مورد نیاز مانند نمک، فلفل، زردچوبه و … را به مواد خود اضافه کنید. در این روش پخت شما از گوشت برای کتلت استفاده نمی‌کنید و به جای آن سویا استفاده می‌کنید. تخم مرغ و آرد را نیز به مواد خود اضافه کنید. طرز تهیه کتلت سیب زمینی را بخوانید.

بنابراین مقداری سویا خیس کنید و آن را به مواد خود اضافه کنید. همچنین می‌توانید پودر سیر و پودر زنجبیل نیز به مواد کتلت خود اضافه کنید. مواد شما آماده است. همانند روش قبلی آن‌ها را سرخ کرده و نوش جان کنید.
می‌توانید در کنار آن سالاد و ترشی نیز درست کنید و با سس گوجه یا گوجه کتلت‌ها را نوش جان کنید.

طرز تهیه کتلت گوشت چرخ کرده

روش سوم: آموزش کتلت با لپه

مواد لازم برای کتلت:
⦁ لپه
⦁ پیاز
⦁ سیب زمینی
⦁ تخم مرغ
⦁ آرد سوخاری
⦁ آرد
⦁ نمک، فلفل، زردچوبه
⦁ روغن

طرز تهیه شامی ساده : با سب زمینی + بدون گوشت + کبابی

این روش درست کردن کتلت، یکی دیگر از روش‌های درست کردن کتلت گوشت، تهیه کتلت با گوشت چرخ کرده است. واما طرز تهیه کتلت گوشت چرخ کرده، ابتدا مقداری لپه را از قبل بگذارید خوب پخته شود سپس آن را کاملاً له کنید. یک پیاز بزرگ را رنده کنید و آب آن را به خوبی بگیرید سپس پیاز، گوشت چرخ کرده و ادویه‌های لازم، آرد و تخم مرغ را به لپه‌ها اضافه کرده و به خوبی ورز دهید.

سپس مقدار مناسبی از مایه کتلت را کف دست خود بریزید و هر دو طرف را به آرد سخاری آغشته کنید. سپس همانند روش‌های پیشین آن‌ها را به درون ماهی تابه با روغن داغ بگذارید. صبر کنید تا یک صرف آن کاملاً پخته شود سپس آن را برگردانید.
می‌توانید در کنار آن سالاد درست کنید و با گوجه و خیارشور تزئین کنید.

طرز تهیه کتلت گوشت چرخ کرده مرغ

روش چهارم: طرز تهیه کتلت مرغ (طرز تهیه کتلت مرغ خام)

مواد لازم:
⦁ پیاز
⦁ تخم مرغ
⦁ سینه مرغ
⦁ سیب زمینی
⦁ ادویه‌های لازم مانند نمک، فلفل و زرد چوبه
⦁ آرد

در روش تهیه کتلت مرغ چرخ کرده، پیاز را رنده کنید و آب آن را دور بریزید تا مایه کتلت شما شل نشود. سپس سیب زمینی خام را نیز رنده کنید و پیاز‌هایی که آب آن‌ها به خوبی گرفته شده است را به همراه تخم مرغ و آرد به سیب زمینی‌ها اضافه کنید.
در این روش پخت بهتر است از سینه مرغ استفاده کنید. سینه مرغ را چرخ کنید و به مواد کتلت خود اضافه کنید. سپس ادویه‌های لازم مانند نمک، فلفل، زردچوبه، نعنا، آرد و تخم مرغ را به مواد خود اضافه کنید و حسابی ورز دهید.

معرفی 16 بهترین رستوران توحید بهمراه ادرس دقیق

ماهی تابه را روشن کنید. در آن روغن بریزید و صبر کنید داغ شود. کتلت‌ها را کف دست خود پهن کرده و به آرامی درون ماهی تابه بگذارید. صبر کنید تا یک طرف آن کاملاً پخته شود. سپس آن را برگردانید و در نهایت همراه با گوجه و خیار شور و سیب زمینی سرخ شده تزئین کنید و نوش جان کنید.

نکاتی در خصوص طرز تهیه کتلت

⦁ سعی کنید گوشتی که برای درست کردن کتلت استفاده می‌کنید کمی چربی داشته باشد تا کتلت شما در هنگام سرخ شدن خشک نشود.
⦁ همیشه مزه گوشت در کتلت باید از سیب زمینی بیشتر باشد به همین دلیل حتماً مقدار گوشت کتلت باید بیشتر از سیب زمینی باشد.
⦁ استفاده از سیب زمینی خام رنده شده یا سیب زمینی پخته شده رنده شده تأثیری در مزه غذا ایجاد نمی‌کند.
⦁ اگر دوست داشتید می‌توانید از زیره برای خوشمزه‌تر شدن و خوش بوتر شدن کتلت خود استفاده کنید.
⦁ اگر کتلت را نمی‌توانید کف دست خود پهن کنید و به ماهی تابه منتقل کنید، مقداری از مایه کتلت را با قاشق داخل ماهی تابه بریزید و آن را پهن کنید.

سخن پایانی

در بالا سعی کردیم به طرز تهیه کتلت گوشت با سیب زمینی خام یا پخته و طرز تهیه کتلت مرغ بپردازیم و نکات کلیدی موجود در این روش‌های پخت را با هم بررسی کنیم. این طرز تهیه کتلت برای ۴ نفر است. شما نیز اگر نکته‌ای در این باره می‌دانید با ما در میان بگذارید.