با این که بین خورش‌ها قرمه سبزی پادشاه است اما خورش کرفس یک رقیب اساسی با آن مطرح می‌شود. خورش کرفس یکی از خوش طعم‌ترین خورش‌های ایرانی است که بسیار هم خاصیت دارد. کافی است یک بار خورش کرفس را بپزید و میل کنید تا از طعم بی‌نظیر آن لذت ببرید و از طرفداران آن شوید. آموزش خورشت کرفس خوشمزه را به شما در طرز تهیه خورش کرفس می‌دهیم. طرز درست کردن خورشت کرفس بسیار ساده است و ما در متن زیر به شما تمام نکات لازم  برای تهیه خورشت کرفس یک غذای خوشمزه را آموزش می‌دهیم. در ادامه به طرز تهیه خورش کرفس با لوبیا و خورش کرفس با گوشت میپردازیم.

5 پیش غذای سنتی ایرانی + طرز تهیه آسان!

 طرز تهیه خورش کرفس

مواد لازم طرز تهیه خورشت کرفس مجلسی

برگ کرفس: 250 گرم
ساقه کرفس 400 گرم
گوشت گوسفندی: ۴۰۰ گرم
پیاز: ۲ عدد متوسط
ادویه لیمو: نصف قاشق چایی‌خوری
زردچوبه: نصف قاشق چایی خوری
زعفران: به مقدار دلخواه
ادویه کاری: نصف قاشق چایی‌خوری
نمک به مقدار دلخواه

 

در ادامه به توضیح طرز پخت خورشت کرفس میپردازیم.

خورشت کرفس با گوشت

طرز تهیه خورش کرفس (طرز تهیه خورشت کرفس با گوشت)

حال به طرز پخت خورش کرفس میپردازیم. در طرز تهیه خورش کرفس  (کرفس خورشت) یکی از مهم‌ترین نکات استفاده از سبزی تازه است. برای پختن خورش کرفس ابتدا باید سبزی خورش کرفس را تهیه کنید و برگ‌های آن را از ساقه جدا کنید. ساقه‌های کرفس باید از سبزی آن بیش‌تر باشد تا هم طعم و مزه و هم شکل بهتری به خورش کرفس بدهد.

پس از پاک کردن سبزی کرفس ابتدا برگ‌ها را خرد کرده با کمی نعنا و از جعفری تازه نیز در خورش کرفس استفاده می‌کنند. ابتدا نعنا و جعفری را تمیز کرده و خرد کنید. ساقه‌های نعنا را به هیچ عنوان در خورش نریزید. سپس ساقه کرفس را به قطعات یک چندسانتی خرد کنید و همه را با هم در روغن سرخ کنید. بعضی ها ساقه کرفس را درشت و بعضی ریز دوست دارند پس بنا به سلیقه خودتان به اندازه دلخواه ساقه‌ها را خرد کنید. طرز تهیه کتلت سیب زمینی را فرا بگیرید.

اگر دوست دارید ساقه‌های کرفس زیر دندان حس شود بهتر است ساقه‌ها را کمتر سرخ کنید.
ابتدا پیازها را پوست کنده و به صورت نگینی خرد کنید. قابلمه‌ای را روی شعله متوسط بگذارید و روغن ریخته و پیازها را در آن تفت دهید تا طلایی شود. بعد کمی زردچوبه به پیاز اضافه کنید و تفت دهید.

قطعات گوشت خرد شده را به پیازها اضافه کنید و تفت دهید. بعد از این که رنگ گوشت عوض شد به مخلوط سبزی‌های سرخ شده را اضافه کنید و بعد دو لیوان آب جوش اضافه کنید و بگذارید با شعله کم بپزد.

رب جزو مواد خورش کرفس نیست اما اگر دوست داشتید به خورشت خود بعد از طلایی شدن پیازها یک قاشق رب گوجه فرنگی اضافه کنید و در روغن تفت دهید تا رنگ بگیرد. دقت کنید رب زیاد نریزید و بگذارید رنگ سبزیها قالب باشد.

معرفی 16 غذای سریع و مجلسی + مواد اولیه

بعد از پخت گوشت نمک و فلفل سیاه را به خورش کرفس اضافه کنید و اگر طعم خورش کرفس را ترش دوست دارید آب لیمو ترش یا آب غوره را به خورش کرفس اضافه کنید.
در خورشت کرفس با گوشت مناسبترین گوشت برای خورش گوشت سردست می‌باشد. اگر کوشت گوساله استفاده می‌کنید از گوشت ران گوساله استفاده کنید.

برای ترش شدن خورش از تمبرهندی نیز می‌توانید استفاده کنید.
بعضی‌ها لیموعمانی را در خورش کرفس دوست دارند که می‌توانید برای ترش شدن خورش از آن استفاده کنید.
برای این کار لیوعمانی‌ها را سوراخ کنید و در انتهای پخت به خورش کرفس خود اضافه کنید.
اگر خورش کرفس را به رنگ تیره دوست دارید بهتر است سبزی خورش را زیاد سرخ کنید.

آبغوره را در انتها اضافه کنید تا گوشت سفت نشود.
در طرز تهیه خورش کرفس بعضی‌ها دوست دارند که از لوبیا چیتی یا لوبیا قرمز برای خورش کرفس استفاده کنند؛ که لازم است لوبیا ها را پاک کرده و شسته و بگذارید نیم ساعت در آب خیس بخورد. خورش کرفس با لوبیا چیتی خوش طعم است. سپس در خورش ریخته تا با آب خورش بپزد و به خورش لعاب دهد. دستور پخت خورشت زرشک الو را یاد بگیرید.

حتما باید سبزی خورش کرفس بعد از شسته شدن خشک شود و آب دار نباشد تا در خورش له نشوند.
در فصل کنگر و ریواس را برای ترش شدن و یا در صورت تمایل می‌توانید به خورش کرفس خود اضافه کنید.
در صورت تمایل می‌توانید از استاک گوشت برای خوش طعم شدن خورش کرفس خود استفاده کنید.

طرز تهیه خورشت کرفس مجلسی

در دستور پخت خورشت کرفس، می‌توانید خورش کرفس را با مرغ بپزید، بهتر است سینه مرغ را به شکل مکعبی برش بزنید و کمی در روغن تفت دهید و بگذارید با آب خورش بپزد. هنگامی که از مرغ به جای گوشت استفاده می‌کنید بهتر است که مقدار مرغ بیش تر از گوشت استفاده کنید.
می‌توانید مرغ را جداگانه سرخ کنید و بعد نیم ساعت مانده به انتهای پخت خورش کرفس به آن اضافه کنید. طرز تهیه واویشکا گیلانی را بخوانید.

در خورش کرفس با نعنا جعفری خشک شما باید به جای استفاده از نعنا جفری تازه در صورت نبودن از نعنا جعفری تازه استفاده کنید.
در بعضی دستور پخت‌های خورش کرفس به جای رب گوجه فرنگی از رب انار یا رب نارنج استفاده می‌کنند.

معرفی کامل انواع پیش غذای ایرانی خوشمزه و ساده

در این مقاله طرز تهيه خورشت كرفس را بیان کردیم. اگر گیاه‌خوار هستید می‌توانید به جای گوشت از قارچ‌های درسته در خورش استفاده کنید. قارچ‌ها را شسته و به صورت درسته در خورش بیاندازید. قارچ‌ها را در انتهای پخت به خورش کرفس اضافه کنید.
خورش کرفس را مانند قرمه سبزی با سالاد شیرازی می‌توانید میل کنید. در صورتی که دوست داشتید در طرز تهیه خورش کرفس به آن کمی زعفران دم کرده اضافه کنید. طرز تهیه غوره مسما گیلانی را بخوانید.