خورشت قورمه سبزی را شاید بتوان پادشاه خورشت‌های ایرانی نامید. قورمه سبزی غذایی است که هر ایرانی را وسوسه می‌کند تا طعم آن را بچشد. بوی خورشت قورمه سبزی چنان فضای خانه را پر می‌کند که تمام خاطرات خوش دست پخت مادر‌ها و مادر بزرگ‌ها را بیدار می‌کند. کدام ایرانی می‌تواند به خورشت قورمه سبزی نه بگوید؟ این خورشت خوش طعم و مزه را به روش‌های مختلف می‌توان درست کرد و هر ایرانی برای خود یک فوت و فنی دارد که طعم و مزه این خورشت را دوچندان کند. گاهی سبزی تازه یا فریزری در دسترس نیست، در متن زیر دستور پخت قورمه سبزی با سبزی خشک را به شما آموزش می‌دهیم تا بتوانید در هر شرایطی این خورشت خوش طعم و مزه را بپزید و در کنار عزیزان خود از آن لذت ببرید. در ادامه به آموزش قورمه سبزی با سبزی خشک میپردازیم.

اموزش 0 تا 100 طرز تهیه واویشکا گیلانی + تصویر

طرز تهیه قورمه سبزی با سبزی خشک برای ۴نفر

دستور پخت قورمه سبزی با سبزی خشک

طرز تهیه قورمه سبزی با سبزی خشک برای ۴نفر

مواد لازم
گوشت گوسفندی: 400 گرم
لوبیا قرمز یا چیتی: 200 گرم
سبزی خشک قورمه سبزی 500 گرم
پیاز: 1 عدد بزرگ
لیمو عمانی: 4 عدد
نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار مورد نیاز
روغن به مقدار کافی

طرز پختن قورمه سبزی با سبزی خشک

در نحوه درست کردن قورمه سبزی با سبزی خشک ابتدا از قبل سبزی‌های خشک را در ظرفی ریخته و بگذارید در آب ولرم یک ساعت خیس بخورد. اگر خودتان سبزی را خشک می‌کنید و مطمئن هستید تمیز است همان یک بار تعویض آب کافی است. اما در صورتی که از بیرون تهیه می‌کنید بهتر است که چند بار آب آن را عوض کنید تا هیچ خاک یا آلودگی در آن نباشد. کافه های تهرانپارس را بشناسید.

قابلمه‌ای که قصد پخت قورمه سبزی را در آن دارید بگذارید روی گاز و کمی روغن در آن بریزید تا داغ شود. پیاز را پوست کنده و شسته و به صورت مرتب خرد کنید و در روغن که داغ شده بریزید و تفت دهید. پیاز‌ها که طلایی شد به آن گوشت را اضافه کنید و به تفت دادن ادامه دهید.

گوشت قورمه سبزی بهتر است کمی چربی داشته باشد و استخوان هم یکی از عناصری است که باعث خوشمزه‌تر شدن خورشت قورمه سبزی می‌شود. از قدیم هم در خورشت قورمه سبزی همه به دنبال قلم گوسفند بودند که جدای از طعم و مزه‌ای که به خورشت می‌داد، آن را خوش شکل‌تر نیز می‌کرد.
گوشت‌ها را یک دست خرد کنید تا در خورشت شما مرتب دیده شوند. وقتی همه گوشت‌ها تغییر رنگ دادند به آن کمی آب جوش اضافه کنید و بگذارید به آرامی بپزد.

طرز تهیه غوره مسما گیلانی به 3 شکل مختلف + تصویر

در این بین سبزی‌های خشک را آبکش کنید و در روغن سرخ کنید و بگذارید تغییر رنگ دهند. آب گوشت که تمام شد نمک و فلفل و زردچوبه را به مقدار دلخواه به مواد مخلوط شده اضافه کنید و خوب ترکیب کنید.
سبزی‌ها را به آن اضافه کنید و با هم خوب مخلوط کنید، حواستان باشد که سبزی نسوزد و فقط مواد مخلوط شوند. به این ترتیب طرز تهیه خورشت قورمه سبزی با سبزی خشک را مرور کردیم.

تهیه قورمه سبزی با سبزی خشک

برای پختن قرمه سبزی با سبزی خشک بهتر است که لوبیا قرمز یا چیتی را از قبل در آب خیس کنید و آب آن را عوض کنید. در ظرفی جداگانه بگذارید کمی بپزد و موقع اضافه کردن به مواد داخل قابلمه آب آن را خالی کنید. دقت کنید که باید به خورشت در این مرحله آب جوش اضافه کنید نه آب سرد چون باعث خراب شدن خورشت شما می‌شود.
در طرز پخت قورمه سبزی با سبزی خشک چند لیوان آب جوش به مواد اضافه کنید و شعله گاز را کم کنید تا خورشت بپزد. اگر یک قورمه سبزی خوش طعم و مزه و جاافتاده می‌خواهید بهتر است صبر به خرج دهید و بگذارید مواد داخل قابلمه در آرامش چندین ساعت با شعله کم گاز بپزند. طرز تهیه قورمه سبزی جنوبی را بخوانید.

پختن قورمه سبزی با سبزی خشک به همین سادگی است و فوت مهم طعم و مزه آن به سرخ کردن سبزی خشک است در حدی که تغییر رنگ آن کاملاً محسوس باشد. بنابراین سعی کنید از روغن خوب برای سرخ کردن استفاده کنید و در این بخش از پخت قورمه سبزی حوصله به خرج دهید.

در تهیه قورمه سبزی با سبزی خشک یک ساعت انتهای پخت خورشت قورمه سبزی به آن چند لیمو عمانی اضافه کنید. لیموعمانی‌ها را بهتر است از قبل چند سوراخ بکنید و در آب خیس کنید. در صورتی که خورشت قورمه سبزی را ترش‌تر دوست دارید می‌توانید به آن آبلیموی تازه اضافه کنید.

خورشت قورمه سبزی از غذا‌هایی است که با طعم و مزه برنج ایرانی یگانه می‌شود. پس سعی کنید در کنار خورشت قورمه سبزی از برنج ایرانی و ترجیحاً کته استفاده کنید. از چاشنی‌هایی که در کنار خورشت قورمه سبزی بسیار می‌چسبد سالاد شیرازی است و البته خیلی از قدیمی‌ها خوردن پیاز را در کنار قورمه سبزی جزء سنت‌ها می‌دانند. پس می‌توانید از پیاز‌های کوچک شسته و تمیز کرده و در سفره ایرانی خود از آن استفاده کنید. بهترین کافه سعادت آباد کجاست؟

نحوه درست کردن قورمه سبزی با سبزی خشک

اموزش دستور پخت و طرز تهیه میرزا قاسمی اصیل ایرانی

همان طور که مطالعه کردید روش پخت قورمه سبزی با سبزی خشک با روش‌های دیگر پخت قورمه سبزی فقط در آماده‌سازی سبزی آن است. دستور پخت قورمه سبزی با سبزی خشک را به صورت کامل در بالا شرح دادیم و بر اساس این دستور پخت شما می‌توانید یک قورمه سبزی خوش طعم و مزه را آماده کنید و از درست کردن قرمه سبزی با سبزی خشک لذت ببرید.